top of page

Obecně o právech

  • Obrázek autora: blog crew
    blog crew
  • 12. 12. 2019
  • Minut čtení: 2

Aktualizováno: 11. 1. 2020

V tomto článku bychom se podívali obecně na to, co to vlastně znamená „studovat práva“ a jaká je pravděpodobnost, že právě vy tuto možnost dostanete.


Co se u nás dá vlastně studovat?

Na webu fakulty (odkaz pod článkem) máte přehledně vyjmenované všechny možnosti, které škola pro uchazeče o studium nabízí. Jedná se o 8 bakalářských studií a jedno studium magisterské.

Co bude zajímat drtivou většinu z vás, je právě ten jeden jediný magisterský program, který nese velice posh název „Právo a právní věda“. Jedná se právě o to studium, které člověk myslí, když řekne: Studuji práva.

Magisterský program znamená, že 5 let (10. semestrů) chodíte do školy, skládáte zkoušky, plníte úkoly atd. a pak, za předpokladu, že se všechno povedlo jak má, získáte před jméno kýžený titul Mgr. (Co je to semestr – viz. Slovníček pojmů). Správně chápete, že studium tedy není rozděleno na Bakalářské a Navazující magisterské, jak to často na jiných fakultách a u jiných oborů bývá.

Za mě je to spíše výhoda – nemusíte se totiž ve třeťáku trápit s bakalářskou prací a její obhajobou. Na druhou stranu se ale může stát, že člověk si třeba až ve 4. ročníku uvědomí, že práva vlastně studovat nechce (a skončí dobrovolně), nebo studium nezvládne (skončí nedobrovolně – RIP všem těmto nešťastníkům). V takovém případě máte sice za tři a půl roku určité znalosti, ale jako nejvyšší dosažené vzdělání si můžete zatrhnout ve většině případů akorát tak střední všeobecné s maturitou.


Ohledně příjímacího řízení a s tím spojených věcí postneme určitě další článek, já bych se chtěl ale zaměřit na nějaké čísla a fakta. Přece jenom jsem maturoval z matiky a na právech se, kromě čísel zákonů, moc s čísly člověk nesetká.


Informace níže uvedené jsou výlučně o tom jediném magisterském programu.


Říká se, že „na práva je sakra těžký se dostat!!“ Obecně je středoškoláků hlásících se na vysokou čím dál víc – zájem je obrovský, konkurence drsná…

O právech tohle taky (bohužel nebo bohudík, záleží, jak se na to koukáte) platí též. V roce 2019 si na práva podalo přihlášku 2107 uchazečů.

Někteří se před přijímačkami asi opili, byli přijati jinam už dříve nebo zkrátka nedošli, a tak se k testům studijních předpokladů (viz Slovníček pojmů) dostavilo 1949 studentů.

Z tohoto počtu pak bylo přijato 697 studentů. Což dělá necelých 36%.

Z 697 přijatých pak nastoupilo ke studiu necelých 500 lidí.


Sami na základě výše uvedeného si můžete vyhodnotit, jak náročné/jednoduché/nemyslitelné/směšné/pohodové atd. je se na práva dostat.

Jak je to s „odpadovostí“ v průběhu studia?

Já jsem teď ve třeťáku (5. semestr). Když jsem v září 2017 nastupoval do školy, bylo nás v ročníku cca 480. Nyní, v půlce studia, je nás 350. Neznamená to ale, že by oněch 130 lidí bylo násilně vyhozeno, protože školu nezvládali! Nene, někteří zjistili, že je to nebaví, že práva nejsou to, co chtějí dělat, a rozhodli se ve studiu nepokračovat.

Každopádně vidíte sami, že ta odpadovost není zas tak velká, jak by člověk třeba předpokládal – ve srovnání např. s VUT, kde je obecně odpadovost v prvních ročnících mnohonásobně vyšší.


Závěrem přikládám odkaz na možnosti, které u nás jako uchazeč o studium máte https://www.law.muni.cz/content/cs/pro-uchazece/, a taky info o one and only, mého srdce šampióna - studijním programu Právo a právní věda https://www.law.muni.cz/content/cs/pro-uchazece/magisterske-studium/magisterske-programy/pravo-a-pravni-veda/.


(Pokud vám něco není jasné, napište nám! Můžete se také podívat do záložky Slovníček pojmů, kde třeba nějaké odpovědi najdete.)

Comments


  • White Facebook Icon
  • White Instagram Icon
  • White Pinterest Icon
  • White Twitter Icon
  • White YouTube Icon
Napište nám

Děkujeme za zprávu!

bottom of page